home rss login register contact
En | Fa

سايت در دست ساخت است

در دست ساخت

با ارسال نظرات و پيشنهادات خود از طريق صفحه تماس، ما را در رشد کمي و کيفي اين پايگاه ياري نماييد.

نشست علمی اصل وحدت به عنوان شاخص غالب در تمام فعالیت‌های مدیریت

سخنران: 
دکتر علی رضائیان
زمان برگزاري: 
92/4/6
مکان برگزاري: 
سالن همایش انجمن های علمی حوزه
برگزار کننده: 
انجمن مدیریت اسلامی

نشست علمی اصل وحدت به عنوان شاخص غالب در تمام فعالیت‌های مدیریت

دکتر علی رضائیان با ذکر این مطلب که وحدت عبارت است از تلاش های هماهنگ همه افراد سازمان برای دستیابی به اهداف مشترک، گفت: در هر سازمان دو دسته شاخص وجود دارد که به عنوان شاخصهای غالب یاد می کنیم؛ تمام تصمیمات مدیر تابع قانون کارآیی است ولی اول باید شاخص غالب را رعایت کرد. یکی از شاخص‌های غالب در سازمان اصل وحدت می‌باشد.

این استاد دانشگاه گفت: در سبک‌های حل تعارضات عنوان می‌شود که اگر اختلافی وجود دارد، باید با پیروی از اصل وحدت و سازش محیط سازمان را به محیطی پویا و پیشگام در زمینه موفقیت سوق دهیم.

نویسنده کتاب اصول مدیریت خاطرنشان کرد: برای موفقیت هر سازمان، وجود یک تیم موفق لازم است و برای این تیم نیز سه شرط باید وجود داشته باشد که نخستین آن وحدت در هدف است؛ مسئله بعدی این است که افراد نقش خود را بفهمند و نقش دیگران را قبول داشته باشند؛ سومین عامل موفقیت هر سازمان وجود نقش‌های مکمل است. است.

وی عنوان کرد: وحدت به معنی است که به طور کلی رفتارهایمان را با هم هماهنگ کنیم، ممکن است گاهی با هم اختلاف سلیقه هم داشته باشیم، ولی مهم نیست که جهت‌دهی کار به صورت هماهنگ باشد. وقتی بحث هماهنگی پیش می‌آید، منظور آن است که در سطح فردی و سازمان هم‌پیمانی‌های استراتژیک داشته باشیم.

رضائیان گفت: برای ایجاد رابطه راهبری باید چند اصل را رعایت کرد که اولین آن اصل صداقت، اعتماد، بردباری و راهبرد است و باید اصل وحدت به عنوان شاخص غالب در تمام فعالیت‌های مدیریت وجود داشته باشد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: سبک مدیران بر اساس سیستم ارزشی چون اعتماد ما به دیگران، ترجیح بر یک سبک خاص، احساس امنیت در شرایط عدم اطمینان شکل می‌گیرد؛ خودسازی مهم‌ترین عامل برای احساس امنیت در شرایط ابهام است که نمونه بارز این سبک مدیریت در رهبری را می‌توان در وجود امام راحل یافت.

وی در پایان از ایجاد فضای هماهنگی رفتاری در زمینه ایجاد فضای مدیریتی بر پایه علوم اسلامی در سطح کشور ابراز خشنودی کرد و بر لزوم تلاش بیشتر در زمینه علوم انسانی اسلامی به ویژه در حوزه مدیریت تأکید کرد.

ضمیمهاندازه
علمی اصل وحدت به عنوان شاخص غالب در تمام فعالیت‌های مدیریت.pdf79.58 کیلو بایت